Wełna mineralna
Wełna mineralna to jeden z materiałów izolacyjnych pochodzenia mineralnego. Używa się jej w budownictwie do izolacji termicznych oraz akustycznych ścian zewnętrznych, wewnętrznych, dachów, stropów, stropodachów, podłóg czy też ciągów instalacyjnych.
Wełnę mineralną wytwarza się z kamienia bazaltowego, gabro, dolomitu lub kruszywa wapiennego. Często wykorzystuje się również materiały pochodzące z recyklingu.
Składniki, z których wykonuje się wełnę mineralną, są topione w wysokiej temperaturze. W przypadku bazaltu temperatura wynosi nawet plus 1400 °C.
W wyniku topienia tworzą się włókna, łączone następnie ze specjalną żywicą. Dopiero później formuje się z nich płyty, maty, otuliny albo luźny granulat.
Oprócz wełny mineralnej skalnej spotyka się także wełnę szklaną. Powstaje ona w podobny sposób co wełna skalna, jednak do jej wytwarzania używa się piasku kwarcowego i stłuczki szklanej, które uzyskuje się w procesie recyklingu.
Oba rodzaje wełny mineralnej doskonale nadają się do wykonywania izolacji cieplnych i cechują się odpornością na obciążenie i odkształcenia. Materiał ten można stosować wszędzie, gdzie nie będą działać duże obciążenia.
Wełna mineralna sprawdza się również jako wypełnienie izolacyjne w ścianach trójwarstwowych czy konstrukcjach szkieletowych.
Polecane artykuły
UE dba o środowisko?
Kilka lat temu głośno było o tak zwanym pakiecie klimatyczno-energetycznym, który wprowadziła na swoim obszarze Unia Europejska. Pakiet został przyjęty przez Parlament Europejski i przywódców krajów członkowskich UE w marcu 2007 roku. Pakiet został w skrócie nazwany „3×20” – nazwa odwołuje się do je
Fenomenalne auto zachodnie - Trabant
W Polsce nie brakuje pasjonatów Trabantów, których widok przywodzi na myśl epokę PRL-u. Każdego roku w różnych częściach kraju odbywają się zloty miłośników, co pokazuje ze legenda wciąż żyje. Auto potocznie nazywane „mydelniczką” czy też „trampkiem” w czasach PRL-u uchodziło za szczyt luksusu. Dzi