Kto jest potrzebny na budowie?
Mogłoby się zdawać, że budowa własnego domu czy jakiegoś innego budynku nie jest przesadnie skomplikowanym zadaniem. Ot, budowlańcy powinni jedynie wykonywać pewne plany i realizować je wedle nadzoru. Prawda jest jednak zupełnie inna: budowa to miejsce, w którym potrzeba jest bardzo dużo odpowiednio wykwalifikowanych osób, bez których efekt – jakim z reguły jest piękny, nowiutki budynek – byłby po prostu niemożliwy. Warto więc wiedzieć, kto będzie potrzebny na budowie, abyśmy mogli się do tego dobrze przygotować. Wszak jeżeli zależy nam na tym, aby budowa w pełni się udała i cały proces przebiegł bez żadnych komplikacji to powinniśmy postarać się o to, aby na terenie budowy znaleźli się sami profesjonaliści, którzy dobrze wiedzą, co robią. I tak, na budowie prócz samych robotników, znajdziemy także wiele innych osób, które odpowiedzialne są za prawidłowy przebieg całego procesu. Do najważniejszych na budowie osób należą więc przede wszystkim:
- inwestor,
- kierownik budowy,
- inspektor nadzoru inwestorskiego,
- projektanci,
- wykonawca,
- geodeta.
Inwestorem w wielu sytuacjach jesteśmy my sami – to oczywiście zależy od tego, co się buduje i kto buduje, natomiast w przypadku budowy domu to z reguły my będziemy pełnić tę funkcje. Jako inwestorzy chcemy przede wszystkim doglądać terenu budowy, aby upewnić się, że wszystko przebiega zgodnie z planem i nie dzieje się nic, co byłoby niepożądane.
Kim jest kierownik budowy? Sprawuje on przede wszystkim funkcję techniczną. W większości przypadków to właśnie kierownik budowy bezpośrednio nadzoruje wszystkie prace na budowie, a do tego dba o to, aby były one prowadzone w sposób właściwy, to jest zgodnie z projektem, jak również z przepisami prawa czy przepisami BHP. Prócz tego wszystkiego, kierownik budowy prowadzi także dziennik budowy.
Kto jest kim na budowie?
Jak więc widzimy, kierownik budowy ma bardzo odpowiedzialne zadanie i można powiedzieć, że jest on takim przedłużeniem ręki samego inwestora, jako że również czuwa nad tym, aby budowa przebiegła zgodnie z ustalonymi wcześniej wytycznymi. Inwestorowi może pomóc także inspektor nadzoru inwestorskiego – jego najważniejszym zadaniem jest bowiem ochrona interesów inwestora, to znaczy sprawdzanie zgodności realizacji projektu, jak również dbanie zarówno o jakość prowadzonych prac, jak i o materiały czy także o bezpieczeństwo pracowników na terenie budowy, gdzie przecież może czasem dochodzić do niebezpiecznych wypadków. Na budowie swoje miejsce znajdą także między innymi projektanci, czyli architekt, konstruktor czy projektanci instalacji – wszyscy mają za zadanie nadzorować budowę na zasadzie nadzoru autorskiego. Oznacza to, że projektant może wejść na budowę i stwierdzić, czy prace wykonywane są zgodnie z projektem, czy też nie. Na terenie budowy bardzo ważną rolę odgrywa także wykonawca, czyli najczęściej firma budowlana, która zajmuje się wykonywaniem prac budowlanych. Prócz tego, czasami na budowie potrzebny może być również geodeta – z reguły na początku oraz na samym końcu prac budowlanych.
Polecane artykuły
UE dba o środowisko?
Kilka lat temu głośno było o tak zwanym pakiecie klimatyczno-energetycznym, który wprowadziła na swoim obszarze Unia Europejska. Pakiet został przyjęty przez Parlament Europejski i przywódców krajów członkowskich UE w marcu 2007 roku. Pakiet został w skrócie nazwany „3×20” – nazwa odwołuje się do je
Fenomenalne auto zachodnie - Trabant
W Polsce nie brakuje pasjonatów Trabantów, których widok przywodzi na myśl epokę PRL-u. Każdego roku w różnych częściach kraju odbywają się zloty miłośników, co pokazuje ze legenda wciąż żyje. Auto potocznie nazywane „mydelniczką” czy też „trampkiem” w czasach PRL-u uchodziło za szczyt luksusu. Dzi